Sports

NK's Carson Roberts takes first in long, triple jumps at Sub-Districts | Track and Field

BREMERTON — Only the Olympic Trojans were between the North Kitsap Vikings' boys team and first place during the Sub-District meet May 11 at Bremerton High School.

The Vikings (121) finished second as a team behind the Trojans (127). The Vikings' girls team (195) finished well above second-place North Mason (117).

Among the top finishes for the boys, North Kitsap's Carson Roberts took first in the Long Jump and Triple Jump events.

The North Kitsap girls fared well: Kamina Flemming took first in the 100 Meters; Clara Lund finished first in the 3,200 Meters; Reagan Colyer finished first in the 100m and 300m Hurdles; Havilah Criss finished first in the High Jump; and the 4x400 Relay team (Abigail Wright, Annika Lee Krol, Olivia Streun, and Colyer) took first.

The Sub-District meet precedes the district championships May 17-18 at Sumner High School. Athletes will compete for seeding into the 2A State Championship Meet, May 23-25, at Mount Tahoma High School.

Boys
Teams: Olympic (127), North Kitsap (121), Kingston (84), North Mason (82), Sequim (78), Klahowya (35), Port Angeles (28), Bremerton (23).

Top finishers: 100 Meters — Z.Smith (Oly) 11.06; 200 Meters — Z.Smith (Oly) 22.19; 400 Meters — J.Brocklesby (Seq) 50.87; 800 Meters — L.Thompson (KHS) 2:01.10; 1,600 Meters — C.Boekenoogen (Oly) 4:33.18; 3,200 Meters — K.Tupper (PA) 10:31.40; 110m Hurdles — C.Allen (NM) 14.89; 300m Hurdles — C.Allen (NM) 37.71; 4x100 Relay — Oly (H.Dakis, R.Grier, Z.Smith, N.Strayer) 43.78; 4x400 Relay — KHS (J.Larson, L.Thompson, J.Rasely, T.Gill) 3:29.01; Shot Put — L.Yasumura (Seq) 47-05.00; Discus — K.Campbell (Oly) 143'07; Javelin — M.McInnis (Oly) 164'03; High Jump — J.Brocklesby (Seq) 6'06.00; Pole Vault — A.Beversluis (KHS) 13'06.00; Long Jump — C.Roberts (NK) 19'07.00; Triple Jump — C.Roberts (NK) 41'02.00.

Girls
Teams: North Kitsap (195), North Mason (117), Kingston (104), Port Angeles (64), Sequim (62), Olympic (28), Bremerton (25), Klahowya (11).

Top finishers: 100 Meters — K.Flemming (NK) 12.82; 200 Meters — J.Millsap (PA) 25.87; 400 Meters — T.Schwerzler (NM) 1:02.18; 800 Meters – K.Nash (KHS) 2:24.78; 1,600 Meters — A.Roberts (KHS) 5:20.31; 3,200 Meters — C.Lund (NK) 12:07.50; 100m Hurdles — R.Colyer (NK) 15.52; 300m Hurdles — R.Colyer (NK) 44.98; 4x100 Relay — NM (T.Schwerzler, A.Sandquist, E.Williams, T.Daviscourt) 50.25; 4x200 Relay — NM (T.Schwerzler, T.Daviscourt, E.Berg, A.Sandquist) 1:46.64; 4x400 Relay — NK (A.Wright, A.Lee Krol, O.Streun, R.Colyer) 4:08.91; Shot Put — R.Nelson (NM) 32'08.00; Discus — R.Nelson (NM) 112'07; Javelin — E.Walsh (NM) 107'03; High Jump — H.Criss (NK) 5'03.00; Pole Vault — S.Hutchison (Seq) 9'06.00; Long Jump — J.Skjetne (KHS) 15'10.75; Triple Jump — J.McMullin (Seq) 36'07.00.

 

 

We encourage an open exchange of ideas on this story's topic, but we ask you to follow our guidelines for respecting community standards. Personal attacks, inappropriate language, and off-topic comments may be removed, and comment privileges revoked, per our Terms of Use. Please see our FAQ if you have questions or concerns about using Facebook to comment.

Read the latest Green Edition

Browse the print edition page by page, including stories and ads.

Aug 29 edition online now. Browse the archives.