Sports

Vikings top Lil' Norway Invite | Track and field

POULSBO — The second Lil' Norway Invite ended with the host team topping the charts.

The North Kitsap Viking's boys and girls teams both ended the day with the best overall team scores. However, top finishers for individual events varied.

Top boys teams included W.F. West, Olympic and Kingston.

Seattle Academy, W.F. West and Pe Ell held their ground during the girls' competitions.

Results

Team scores

Boys

1, North Kitsap 192.5; 2, W.F. West, 138; 3, Olympic, 94; 4, Kingston, 46.5; 5, Bremerton, 44; 6, Bainbridge, 43.5; 7, Seattle Academy, 39.5; 8, Klahowya, 36; 9, Shorewood Christian, 30; 10, Adna 22.5; 11, Pe Ell, 20.5; 12, Crosspoint Academy, 9.

Top finishers: 100 Meters — 1, Zachary Smith (Oly), 11.46; 200 Meters — 1, Smith (Oly), 3.28; 400 Meters — 1, Edward Capell (NK), 50.74; 400 Relay-split — KHS (Anthony Woelke, Luke Wenberg, Tyler Churchill, Kyle Fox, Lucas Hughes); 800 Meters — 1, Dallas Snider (West), 1:59.50; 800 relay-split — Lucas Hughes (KHS), 2:23; 1200 meter relay-split — Nicholas Thibault (KHS), 3:51; 1600 Meters — 1, Snider (West), 4:24.61; 1600 meter relay-split — John Griffin (KHS) 5:12; 3200 Meters — 1, Kyle Ramsey (NK), 10:21.52; 110 meter hurdles — 1, Aaron Mohney (West), 17.17; 300 meter hurdles — 1, Cody Blackmore (NK), 44.23; 4x100 Relay — 1, NK, 45.17; 4x400 Relay — 1, NK (Edward Capell, Conner McCorkle, Sebastian Ford, Shane Miller), 3:28.32; Sprint Medley (1,1,2,400 meter) — 1, NK (Lynyrd Barrion, Zachary Whittaker, Daniel Mitchell, Cooper Wall), 1:43.24; Distance Medley — 1, NK (Adam Beck, Sam Zimmerman, Jesse Stigile, Ramsey), 11:23.99; Shot Put — 1, Kyle Campbell (Oly), 44-06; Discus — 1, Campbell (Oly), 127-10; Javelin — 1, Kyler Mikami (BI), 157-04; High Jump — Taylor Stephens (NK), 5-10; Pole Vault — 1, Cole Adams (BI), 12-00; Long Jump — Carson Roberts (NK), 20-05; Triple Jump — 1, Roberts (NK), 41-03.

Girls

Team scores

1, North Kitsap, 173.66; 2, Seattle Academy, 92.83; 3, W.F. West 87.5; 4, Pe Ell, 81.33; 5, Bremerton, 62.33; 6, Adna, 54; 7, Kingston, 51; 8, Bainbridge, 37; 9, Crosspoint Academy, 28; 11, Klahowya, 16.33; 12, Shorewood Christian.

Top finishers: 100 Meters — 1, Regyn Gaffney (Adna), 13.19; 200 Meters — 1, Alissa Brooks-Johnson (Pe Ell), 26.86; 400 Meters — 1, Grace Garguile (CrAC), 60.56; 400 Meters- Relay Split — 1, KHS (Tova Houck, 65.8; Sarah DeAscentiis, 1:10.1; Alexa Benjamin, 1:13.6; Hope McLean-Gurney, 1:23.1); 800 Meters — 1, Melia-Mae Lagat (Oly), 2:30.81; 1600 Meters — 1, Clara Lund (NK), 5:31.52; 3200 Meters — 1, Lund (NK), 12:02.11; 100 meter hurdles — 1, Reagan Colyer (NK), 15.64; 300 meter hurdles — 1, Colyer (NK), 45.71; 4x100 Relay — 1, NK, 51.36; 4x400 Relay — 1, NK (Colyer, Annika Lee Krol, Krisin Brown, Caroline Howes), 4:12.96; Sprint Medley 1,1,2,400 meter — 1, NK (Holly Crowley, Mekdes Crowley, Hannah Snyder, Cassandra Marcotte), 2:05.63; Distance Medley 12,4,8,16 — 1, NK (Katherine Shafer, Sarah Zimmerman, Mikhaela Woodward, Olivia Krol), 14:00.32; Shot Put — 1, Julisha Johnson (Brem), 36-08.50; Discus — 1, Kristine Bacon (KHS), 84-03; Javelin — 1, Sami Robinson (Pe Ell), 107-04; High Jump — 1, Amanda Forbes (West), 5-00; Pole Vault — 1, Maddie Mark (SeaAc), 8-06; Long Jump — 1, Robinson (Pe Ell), 16-11; Triple Jump — 1, Alexandra Lanzafame (NK), 36-05.50.

 

Our Mobile Apps

Community Events, April 2014

Add an Event
We encourage an open exchange of ideas on this story's topic, but we ask you to follow our guidelines for respecting community standards. Personal attacks, inappropriate language, and off-topic comments may be removed, and comment privileges revoked, per our Terms of Use. Please see our FAQ if you have questions or concerns about using Facebook to comment.

Read the latest Green Edition

Browse the print edition page by page, including stories and ads.

Apr 18 edition online now. Browse the archives.