Sports

Kent, Auburn track teams top Kent-Meridian Invite

KENT — Of the 33 boys teams and 27 girls teams that competed March 31 at the Kent-Meridian Invite, it was Kent and Auburn that outmatched the competition.

From the North Kitsap School District, the North Kitsap girls track team finished fourth overall. Kingston girls finished in 18th. North Kitsap boys finished 21st and Kingston boys finished 29th.

Top finishers for North Kitsap include Reagan Colyer, who finished first in the 300m hurdles with a time of 45.85 seconds and fourth in 100m hurdles (15.95). And the North Kitsap 4x100 relay team (Indigo Williams, Alexandra Lanzafame, Colyer, Kristin Brown) took third with a 51 second finishing time.

For the boys team, Edward Capell finished fourth in the 400 meters (51.03).

Top finisher for Kingston boys include Andrew Beversluis, finishing fourth in the pole vault (11-06).

On the girls team, Marina Roberts finished the 1,600 meters in second (5:12.71) — 0.30 hundredths of a second behind Central Kitsap's Rose Christen. Her sister, Annie Roberts, finished fourth (5:36.64).

Results

Boys

Top three teams: Kent-Meridian 56.5, Kentridge 43, Peninsula 42.5

Kingston boys

400 meters — 34, Andrew Beversluis, 57.04; 46, Hans Schippers, 1:07.27; 800 meters — 24, Lucas Thompson, 2:11.62; 49, Devon Jacob, 2:32.04; 1,600 meters — 36, Anthony Woelke, 5:00.82; 51, Jameson Bruce, 6:08.39; 3,200 meters — 33, Luke Wenberg, 11:04.03; 110m hurdles — 31, Jack Larson, 18.62; 300m hurdles — 30, Larson, 46.45; 4x400 relay — 20, (Beversluis, Wenberg, Woelke, Thompson), 3:58.30; Shot Put — 21, Tucker Burns, 40-05.50; High Jump — 26, Hans Schippers, 5-00.00; Pole Vault — Beversluis, 11-06.00; Long Jump — 42, Larson, 16-11; Triple Jump — Larson 36-05.25.

North Kitsap boys

110 meters — 16, Edward Capell, 11.76; 36, Lynyrd Barrion, 12.11; 200 meters — 30, Daniel Mitchell, 24.79; 42, Barrion, 26.10; 400 meters — 4, Edward Capell, 51.03; 22, Cooper Wall, 54.93; 800 meters — 11, Kristian Hagerup, 2:06.27; 15, Sebastian Ford, 2:07.33; 1,600 meters — 12, Kyle Ramsey, 4:40.82; 24, Adam Beck, 4:52.32; 3,200 meters — 24, Shawn Swanson, 10:38.03; 26, Ian Christen, 10:42.10; 110m hurdles — 25, Taylor Stephens, 17.82; 33, Cody Blackmore, 18.82; 300m hurdles — 26, Blackmore, 45.00; 4x200 relay — 7, (Barrion, Carson Roberts, Wall, Daniel Mitchell), 1:39.73; 4x400 relay — 7, (Mitchell, Wall, Capell, Ford), 3:34.84; 4x800 relay — 5, (Ramsey, Adam Beck, Dutton Polk, Michael McPherson), 8:53.87; Shot Put — 44, Christian Liden, 33-04.75; 48, Zachary McCarter, 30-00.75; Discus — 36, McCarter, 97-08; High Jump — 6, Stephens, 5-10; 18, Ford, 5-04; Pole Vault — 9, Michael Sedy, 9-06.00; 14, Travis Bogard, 9-00.00; Long Jump — 23, Roberts, 18-07.50; 27, Zachary Whittaker, 17'10.50; Triple Jump — 15, Roberts, 37-08.00; 23, Stephens, 36-09.00.

Girls

Top three teams: Auburn-Riverside 83, Kentwood 66, Corvalis 49

Kingston girls

100 meters — 44, Ashley Spooner, 16.19; 200 meters — 31, Alexis Richardson, 29.88; 39, Jennie Lemay, 31.70; 400 meters — 19, Melia Beckwith, 1:04.49; 800 meters — 9, Kelly Nash, 2:27.73; 30, Alexa Benjamin, 2:45.22; 1,600 meters — 2, Marina Roberts, 5:12.71; 4, Annie Roberts, 5:36.64; 3,200 meters — 31, Sarah DeAscentiis, 12:01.02; 34, Hope McLean-Gurney, 14:16.35; 100m hurdles — 37, Cailyn Crossland, 20.50; 300m hurdles — 33, Crossland, 58.49; 4x100 relay — 15, (Lemay, Spooner, Phoebe Sinclair, Aundronique Sluys), 1:00.46; 4x200 relay — 18, (Ashleigh Richardson, Christine VanDeen, Sluys, Richardson), 2:04.96; 4x400 relay — 8, (Beckwith, Annie Roberts, Marina Roberts, Kelly Nash), 4:21.48; Shot Put — 40, Kristine Bacon, 24-00.00; Discus — 25, Bacon, 70-07; Long Jump — 22, Sluys, 14-02.00; 30, Richardson, 13-00.50; Triple Jump — 16, Sinclair, 31-00.00; 28, Richardson, 27-02.00.

North Kitsap girls

100 meters — 3, Indigo Williams, 12.76; 35, Mekdes Crowley, 14.51; 200 meters — 5, Williams, 26.63; 32, Crowley, 29.99; 400 meters — 14, Annika Lee Krol, 1:04.15; 21, Kristin Brown, 1:04.54; 800 meters — 22, Alexandra Nausid-Nichols, 2:36.17; 25, Caroline Howes, 2:38.03; 1,600 meters — 10, Clara Lund, 5:44.66; 12, Kathleen Ramsey, 5:45.15; 3,200 meters – 9, Lund, 11:59.30; 21, Sarah Zimmerman, 12:46.19; 100m hurdles — 4, Reagan Colyer, 15.95; 28, Holly Crowley, 19.60; 300m hurdles — 1, Colyer, 45.85; 29, Cassandra Marcotte, 55.86; 4x100 relay — 3, (Williams, Alexandra Lanzafame, Colyer, Brown), 51.00; 4x200 relay — 10, (Lee Krol, Hannah Snyder, Williams, Crowley), 1:54.89; 4x400 relay — 9, (Lee Krol, Brown, Caroline Howes, Colyer), 4:22.17; 4x800 relay — 6, (Mikhaela Woodward, Katherine Shafer, Kelli Truhn, Olivia Krol), 10:58.64; Shot Put — 7, Lexi Simmons, 30-07.25; 33, Laura Christman, 26-02.50; Discus — 6, Simmons, 98-10; 20, Chellea Perryman, 72-05; High Jump — 16, Megan Kunold, 4-04.00; Pole Vault — 11, Heidi Johnson, 7-00.00; Long Jump — 5, Lanzafame, 16-08.00; 23, Snyder, 14-00.00; Triple Jump — 4, Lanzafame, 34-08.00; 14, Snyder, 31-07.50.

 

We encourage an open exchange of ideas on this story's topic, but we ask you to follow our guidelines for respecting community standards. Personal attacks, inappropriate language, and off-topic comments may be removed, and comment privileges revoked, per our Terms of Use. Please see our FAQ if you have questions or concerns about using Facebook to comment.

Read the Nov 21
Green Edition

Browse the print edition page by page, including stories and ads.

Browse the archives.

Friends to Follow

View All Updates