News

Field of candidates grows: 46 file for 28 offices

PORT ORCHARD — Candidate filing week opened May 12, and 46 candidates had filed as candidates for 28 elected offices on the ballot by the end of May 14.

Among the candidates to file May 14: North Kitsap School Board member Scott Henden, who is challenging Sherry Appleton for 23rd District position 1 in the state House of Representatives.

The primary election is Aug. 5. The top two finishers in each contested race will advance to the Nov. 4 general election.

Filing as of 5 p.m. on May 14:

U.S. CONGRESS DISTRICT 6
— Derek Kilmer (prefers Democratic Party)
— W. (Greybeard) McPherson (No Party Preference)
— Marty McClendon (prefers Republican Party)

STATE LEGISLATIVE DISTRICT 23
State Representative Pos. 1
— Sherry V. Appleton (prefers Democratic Party)
— Scott Henden (prefers Republican Party)

State Representative Pos. 2
— Drew Hansen (prefers Democratic Party)

STATE LEGISLATIVE DISTRICT 26
State Senator
— Judy Arbogast (prefers Democratic Party)
— Jan Angel (prefers Republican Party)

State Representative Pos. 1
— Bill Scheidler (prefers Republican Party)— Jesse Young (prefers Republican Party)
— Nathan Schlicher (prefers Democratic Party)

State Representative Pos. 2
— Michelle Caldier (prefers Republican Party)
— Larry Seaquist (prefers Democratic Party)

STATE LEGISLATIVE DISTRICT 35
State Senator
— Irene Bowling (prefers Democratic Party)
— Travis Couture (prefers Republican Party)
— Tim Sheldon (prefers Democratic Party)

State Representative Pos. 1
— Kathy Haigh (prefers Democratic Party)
— Dan Griffey (prefers Republican Party)
— Josiah Rowell (prefers Republican Party)

State Representative Pos. 2
— Drew C. MacEwen (prefers Republican Party)
— Tammey Newton (prefers Democratic Party)

KITSAP COUNTY
Commissioner District 3
— Linda Streissguth (prefers Democratic Party)
— Edward E. Wolfe (prefers Republican Party)

Assessor
— Paul Andrews (prefers Democratic Party)
— W. Sean Smith (prefers Republican Party)
— Garry Sobeck (prefers Democratic Party)

Auditor
— Dolores Gilmore (prefers Democratic Party)

Clerk
— Dave Peterson (prefers Democratic Party)

Coroner
— Greg Sandstrom (prefers Republican Party)

Prosecuting Attorney
— Russ Hauge (prefers Democratic Party)
— Tina Robinson (prefers Republican Party)

Sheriff
— Gary L. Simpson (prefers Democratic Party)

Treasurer
— Meredith R. Green (prefers Democratic Party)

Superior Court Judge Position 4
— William C. Houser

District Court Judge Department 1
— Claire Bradley
— Tracy Flood

District Court Judge Department 2
— Jeffrey J. Jahns

District Court Judge Department 3
— Marilyn G. Paja

District Court Judge Department 4
— Stephen J. Holman

PUBLIC UTILITY DISTRICT NO. 1
Commissioner District 2
— James (Jim) Civilla

STATE 
Supreme Court
Justice Position 1
— Mary Yu

Justice Position 3
— Mary E. Fairhurst

Justice Position 4
— Eddie Yoon
— Charles W. Johnson

Justice Position 7
— Debra L. Stephens

Court of Appeals, Division 2, District 2
Judge Position 1
— Lisa L. Sutton

 

We encourage an open exchange of ideas on this story's topic, but we ask you to follow our guidelines for respecting community standards. Personal attacks, inappropriate language, and off-topic comments may be removed, and comment privileges revoked, per our Terms of Use. Please see our FAQ if you have questions or concerns about using Facebook to comment.

Read the latest Green Edition

Browse the print edition page by page, including stories and ads.

Sep 19 edition online now. Browse the archives.